Klimatyzacja samochodowa może w znacznym stopniu poprawić komfort jazdy. Praca tego układu wpływa jednak na wzrost zużycia paliwa, a tym samym przyczynia się do zwiększenia kosztów związanych z podróżowaniem. Przekonajmy się, ile paliwa zużywa włączona klimatyzacja i jakie czynniki mogą zwiększać tę wartość.
Intercooler pełni ważne zadanie w samochodach wyposażonych w turbosprężarkę. Choć budowa tego komponentu jest stosunkowo prosta, to zdarza się, że ulega on awarii w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Właściciele samochodów z turbodoładowanymi jednostkami napędowymi powinni być więc świadomi tego, jak rozpoznać uszkodzenie intercoolera. W poniższym artykule przedstawimy najczęstsze objawy awarii i wyjaśnimy, kiedy wymiana chłodnicy powietrza doładowującego jest nieunikniona.
Awaria sprężarki klimatyzacji znacząco wpływa na komfort podróżowania autem. Powoduje ona bowiem utratę sprawności całego układu. Koszt wymiany tej części może być jednak wysoki, co powoduje, że wielu kierowców zastanawia się nad regeneracją kompresora. W poniższym artykule omawiamy, jak wygląda ten proces, jakie są jego wady i zalety oraz czy zawsze warto się na niego decydować.
Układ chłodzenia pełni w pojeździe bardzo ważną rolę. To on sprawia, że silnik pracuje we właściwej temperaturze, chroniąc go zarówno przed przegrzaniem, jak i niedogrzaniem. Ma on także wpływ na ogólną eksploatację samochodu, np. na odparowywanie szyb czy zużycie paliwa. Kiedy zaczyna szwankować, silnik narażony jest na niebezpieczne przegrzanie. Częstym problemem związanym z działaniem układu chłodzenia, na który napotykają kierowcy, jest ubytek płynu chłodniczego.
Prawidłowo działający układ chłodniczy powinien utrzymywać optymalną temperaturę silnika bez względu na prędkość z jaką jedzie auto. Jednostka napędowa musi być chłodzona także w momencie, gdy samochód w ogóle się nie porusza, na przykład podczas stania w korku. Awaria układu chłodzenia może jednak spowodować, że temperatura silnika zaczyna rosnąć, gdy jedziemy wolno lub zatrzymujemy pojazd. W poniższym artykule wyjaśniamy, co może być przyczyną tego problemu.
Niemal każdy kierowca zapomina, że odpowiednia temperatura silnika jest istotna nie tylko w okresie wiosenno-letnim ale także podczas chłodniejszych dni. Dla układu chłodzenia groźny jest przede wszystkim okres zimowy, dlatego warto przed nadejściem mrozów wymienić płyn chłodniczy, by wyeliminować ewentualne problemy.
W celu ogrzania wnętrza samochodu wykorzystuje się nagrzewnicę, która jest elementem układu chłodzenia, nawiewu i ogrzewania. Budowa nagrzewnicy jest bardzo prosta i przypomina budowę chłodnicy silnika spalinowego. Nagrzewnicę montuje się we wnętrzu kabiny pojazdu. Jak działa i czy trzeba ten element wymieniać?
Każdy silnik spalinowy wytwarza dużo ciepła i potrzebuje odpowiedniego chłodzenia, które zapewni mu optymalny poziom temperatury do pracy. Niezbędny w tym aspekcie jest układ chłodzenia silnika, który chłodzi silnik przy pomocy cieczy. Budowa układu chłodzenia nie należy do trudnych i jest niemal identyczna w przypadku większości aut. Układ ten do niezniszczalnych niestety nie należy a niektóre z elementów układu to dosyć newralgiczne części pojazdu.
Do chłodzenia samochodowych silników spalinowych potrzebna jest odpowiednia ciecz, która krąży w układzie pomiędzy silnikiem a chłodnicą. Ciecz wprawiana jest w ruch przy pomocy pompy cieczy chłodzącej, która potocznie nazywana jest pompą wody. Czy pompa wody to typowy element eksploatacyjny pojazdu, który z czasem wymaga wymiany? Jeśli tak, to kiedy należy wymienić pompę wody?
Płyn chłodniczy to niezwykle istotny element eksploatacyjny systemu chłodzenia, który znajduje zastosowanie w każdym z pojazdów. Jego brak lub nieodpowiedni poziom może przynieść z kolei fatalne skutki, dlatego warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad wyposażeniem się w zapas płynu chłodniczego.
Klimatyzacja samochodowa może w znacznym stopniu poprawić komfort jazdy. Praca tego układu wpływa jednak na wzrost zużycia paliwa, a tym samym przyczynia się do zwiększenia...
Intercooler pełni ważne zadanie w samochodach wyposażonych w turbosprężarkę. Choć budowa tego komponentu jest stosunkowo prosta, to zdarza się, że ulega on awarii w...